Jakie są rodzaje kotłów węglowych?
- Szczegóły
Wybór optymalnego systemu grzewczego to jedna z najpoważniejszych decyzji, którą musi podjąć inwestor. Szeroka gama alternatywnych metod pozyskania ciepła sprawia, że trudno wybrać urządzenie, które zagwarantuje pełny komfort ciepły przy utrzymaniu niskich kosztów eksploatacji. Sprawdźmy, jakie systemy grzewcze oferują producenci kotłów gazowych i olejowych.
Kocioł jednofunkcyjny
Ten rodzaj kotła wytwarza ciepło na potrzeby instalacji c.o., aby utrzymać pełny komfort cieplny w gospodarstwie domowym. Aby rozszerzyć zakres pracy urządzenia, wystarczy podłączyć zasobnik ciepłej wody użytkowej, dzięki któremu zyskamy możliwość doprowadzenia ciepłej wody do kranów. Zasobniki dedykowane do współpracy z urządzeniem są dostępne w wariantach wiszącym lub stojących, zaś ich pojemność oscyluje w granicach od 50 do 200 litrów.
Kocioł dwufunkcyjny
Kotły dwufunkcyjne nie tylko generują ciepło do celów grzewczych, ale i podgrzewają wodę do celów użytkowych. W przypadku małego poboru wody zaleca się stosowanie kotłów z wbudowanym zasobnikiem. W takim układzie grzewczym woda jest pobierana bezpośrednio z zasobnika (w przypadku niewielkich ilości) lub grzana w sposób przepływowy przy większym zapotrzebowaniu.
Kocioł z otwartą komorą spalania
Urządzenia pobierają powietrze z pomieszczenia i wykorzystują je do spalania gazu, dlatego mogą być ulokowane wyłącznie we wnętrzach dysponujących podłączeniem kominowym i sprawną wentylacją (nie niższych niż 220 cm i o kubaturze nie mniejszej niż 8 metrów sześciennych).
Kocioł z zamkniętą komorą spalania
Kotły turbo są nie tylko bardzo wydajne, ale i uniwersalne w montażu. Sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu, ponieważ pobierają powietrze z zewnątrz z pomocą specjalnego przewodu powietrzno-spalinowego.
Urządzenie jest w pełni bezpieczne i może być stosowany bezpośrednio za elewację, co zmniejsza koszt inwestycji.
Kocioł kondensacyjny – unikalny i wysokowydajny
Kotły kondensacyjne to unikatowe typy kotłów z zamkniętą komorą spalania, które wykorzystują ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach, dzięki czemu ich efektywność osiąga poziom niedostępny dla pozostałych typów kotłów.
Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając kocioł?
Najważniejszym parametrem opisującym kocioł jest jego sprawność cieplna – to od niej zależy, ile paliwa zostanie przekształcone w ciepło. Im bardziej efektywne kocioł, tym mniejsze zapotrzebowanie na paliwo przy takiej sam.
Podział kotłów ze względu na konstrukcję paleniska
- Kotły z górnym spalaniem
To zdecydowanie najczęściej spotykane typ kotłów, których komora spalania połączona jest z komorą zasypową. Kotły posiadają jeden bądź dwa kanały konwekcyjne, przez które zachodzi transport spalin – im większa liczba kanałów, tym lepszy odzysk ciepła i wyższa efektywność cieplna kotła.
- Kotły z dolnym spalaniem
W kotłach z dolnym spalaniem proces spalania zachodzi na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania usytuowanej w tylnej części komory zasypu. Urządzenia posiadają zazwyczaj dwa lub trzy ciągi spalin. Najczęstszym wyborem do domów jednorodzinnych są kotły z ręcznym zasypem paliwa.
Czytaj również: Czym jest i jak działa piecokuchnia?